sobota, 13 maja 2017

Wzdłuż Wisły

Współczesny przebieg koryta rzeki w obrębie Warszawy został uformowany w 1880 r. Aktualnie uregulowane koryto, które powstało w latach 70. XX w. na potrzeby żeglugi rzecznej, ma szerokość ok. 225 m, według statystycznej rocznej średniej z pomiarów.
Już od wczesnego średniowiecza Wisła odgrywała rolę ważnego szlaku handlowego, którym spławiano sól, zboże, drewno oraz kamień budowlany.
Prężny rozwój warszawskiej drogi wodnej zaowocował w drugiej połowie XIX w. powstaniem Przedsiębiorstwa Żeglugi Parowej na Wiśle, które powstało z inicjatywy Andrzeja Zamoyskiego. Statki parowe kursowały do Włocławka i Płocka od wiosny do jesieni. W tym czasie rzeka była kompletnie nieuregulowana, parostatki prymitywne, ale jednak użyteczne bo np. na trasie do Płocka zastępowały kolej, która na tym odcinku nie istniała. Niestety, mimo świetnego położenia geograficznego Warszawy, Wisła szybko zaczęła ogrywać w transporcie wodnym rolę marginalną.
Koryto Wiły chronione jest przez Wały Wiślane, które ciągną się właściwie wzdłuż całej rzeki. Planowane jest połączenie poszczególnych ścieżek rowerowych, które biegną ich grzbietem. Do teraz powstało kilka odcinków. Między innymi odcinek warszawski i krakowski - choć krakowski wybiega daleko poza granice miasta. 
I jak to bywa - powstało też mnóstwo skrzynek, w ramach gry miejsko-wiejsko-światowej;) czyli geocachingu (pewnie inne projekty też są, ale akurat ja bawię się w ten - głównie dlatego że jest o światowym zasięgu. I że skrzynki są wszędzie - nawet na Wałach Wiślanych.

“Wałem wzdłuż Wisły” to nasza odpowiedz na ustawę o tworzeniu ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych. Postanowiliśmy z tych 10 tysięcy kilometrów wychapać coś dla siebie. No i oczywiście dla Was.

Pierwszy (na razie) odcinek naszego triala poprowadzi Was z miasta na wieś. Trasa o różnym stopniu trudności (raz asfalt, raz piasek) wiedzie tak, jak sama nazwa wskazuje. Zapewniamy, że nie zabraknie urokliwych miejsc, które ucieszą każde oko i ucho.


Rowerowa trasa wiodąca wzdłuż Wisły od Siekierek po okolice Kępy Oborskiej . - lista Ru.beus'a




















                                                           










Wisła jest najdłuższą rzeką w Polsce. Na terenie Krakowa i okolic, wzdłuż jej brzegów utworzono ścieżki piesze i rowerowe. Zapraszamy na wyprawę, podczas której zobaczycie zakola Wisły, starorzecza, stawy, lasy, łąki. Usłyszycie wiele ptaków, które mieszkają w pobliskich zaroślach. Dojrzycie piękno natury, która jest na wyciągnięcie ręki. Z poziomu trasy możecie dojrzeć: zamek w Przegorzałach, eremy Kamedułów na Srebrnej Górze, zabytkowe zabudowania Wodociągów Krakowskich, opactwo Benedyktynów w Tyńcu. W pobliżu ścieżki, od strony północnej, miniecie rezerwaty przyrody Skałki Przegorzalskie oraz Bielańskie Skałki. Od strony południowej miniecie Skałki Twardowskiego, przy stopniu wodnym Kościuszko będziecie mogli obejrzeć elektrownię wodną i tor kajakowy, a z przystani promowej w Tyńcu macie dwa kroki do malowniczych Lasów Tynieckich. Wybierzcie się na poszukiwanie skrytek, poznajcie nowe miejsca, niech Was zachwycą i oczarują!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz