wtorek, 10 grudnia 2013

Uzdrowisko Matecznego

W roku 1898 Antoni Mateczny, z zawodu architekt, poszukując wody pitnej na swojej nieruchomości natrafił w czasie wiercenia studni na silne źródła wody mineralnej siarczanej. W 1905 roku wybudował na własnej parceli stojący do dzisiaj ogólnodostępny “Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej”. W czasie okupacji urządzenia zakładu zostały doszczętnie zdewastowane, a pomieszczenia zamieniono na wytwórnię gumy. W 1954 roku reaktywowano działalność zakładu leczniczego i przywrócono dawną funkcję budynku. Obecnie w zabytkowych obiektach, prywatna firma oferuje zabiegi odnowy biologicznej.

==============================================================



Rondo im. Antoniego Matecznego to rondo położone na południowy-zachód od centrum miasta u styku ulic: Konopnickiej, Wadowickiej, Kamieńskiego i Konopnickiej. Lokalizacja ta sprawia, że jest to rondo o największym natężeniu ruchu samochodowego w Krakowie. I kto by pomyślał, że w tym przyjemnym miejscu znajduje się...
...Uzdrowisko Mateczny-Zdrój, założone na początku XX w. przez Antoniego Matecznego właśnie.
Inżynier Mateczny przybył do Krakowa w latach 80. XIX w., kiedy miasto przeżywało boom budowlany. Podczas poszukiwania wody pitnej na swojej posesji niespodziewanie odkrył źródła wody mineralnej. Docenił to odkrycie i w 1905r. założył na tym terenie Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej, w którym do 1939r. w sezonie letnim kąpieli zażywało corocznie 400 kuracjuszy. Do uzdrowiska można było dojechać omnibusem z Rynku Podgórskiego, a później tramwajem linii nr 6.
W czasie II wojny światowej Niemcy na terenie zakładu uruchomili fabrykę gumy syntetycznej, która funkcjonowała jeszcze do 1953r. W 1952r. Zakład Kąpielowy został przejęty przez Uzdrowisko Swoszowice i wyremontowany. Jednocześnie znacznie okrojono teren uzdrowiska, budując stację benzynową na głównym źródle... To jednak nie poddało się bez walki i nie dawało zablokować aż do 1959r., uparcie wybijając płyty chodnikowe. W celu przywrócenia funkcji uzdrowisku, w 1954r. wywiercono otwór zastępczy. Ponadto część obszaru przeznaczono na budowę nowego skrzyżowania.
W 1956r. Zakład Leczniczy wznowił działalność. W jego ofercie znalazły się kąpiele w wodzie mineralnej, okłady borowinowe, bicze wodne i masaże wirowe. W następnych latach urządzono specjalne stanowiska fizykoterapii i salę gimnastyczną ze specjalnymi urządzeniami do kinezyterapii. W 1969r. uruchomiono rozlwenię wody mineralnej "Krakowianka". Początkowo produkowano jej około 4 milionów butelek 0,33 l, ale po serii artykułów promujących jej lecznicze właściwości produkcja znacznie wzrosła.
W latach 80. XX w. nastąpił dalszy rozwój Zakładu Przyrodoleczniczego Mateczny - zaadaptowano kolejne pomieszczenia, urządzono park, zlikwidowano stację paliw. Po tym, jak spadkobiercy Antoniego Matecznego odzyskali prawo do tych terenów, Zespół Uzdrowisk Krakowskich przeniósł się w całości do Swoszowic. Obecnie działalność w zakresie odnowy biologicznej prowadzi tu prywatna firma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz