Bardzo przyjemny park miejski z alejkami stworzonymi do jazdy na rolkach, na rowerze, lub na spacer. W innych częściach parku alejki przekształcają się w dzikie ścieżki (bez utwardzonej powierzchni). W środkowej części - Jezioro Kamionkowskie, a na łąkach w środku parku dużo pomników, pomniczków i figur z brązu. Zdecydowanie jest to miejsce idealne na odpoczynek od gwaru miasta - choć w środku gwarnego miasta się znajduje. (naprzeciwko znajduje się słynny Stadion, na którym od lat organizuje się głośne imprezy).
A co w parku można zobaczyć?
Pomnik Sportowców Akademickich
Pomnik Sportowców Akademickich poległych w czasie II wojny światowej, ustawiony przy głównej alei Parku Skaryszewskiego naprzeciwko kortów tenisowych.
Pomnik ma formę głazu z pionową płytą na której umieszczono następującą inskrypcję:
PAMIĘCI SPORTOWCÓW, DZIAŁACZY I TRENERÓW AKADEMICKIEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO POLEGŁYCH W WALKACH ZBROJNYCH, OFIAR OBOZÓW I WIĘZIEŃ - ZMARŁYCH W LATACH 1939-1945 - AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY
Kąpiąca się
Kąpiąca się stoi na niewielkim wzniesieniu w pobliżu południowego brzegu Stawu. Otoczona jest basenem z którego powinna tryskać woda, niestety od dawna jest nieczynny.
Autorką figury z brązu jest Olga Niewska.
Ustawiona na okrągłym cokole postać ma 178 cm i waży prawie 500 kg.
Ustawiona na okrągłym cokole postać ma 178 cm i waży prawie 500 kg.
Odsłonięta przez prezydenta Warszawy Zygmunta Słomińskiego 28 września 1929 roku.
W 1998 roku miała miejsce nieudana próba kradzieży rzeźby. Złodzieje nie mogąc oderwać rzeźby od cokołu nadpiłowali nogi w okolicach kostek, zaś dzieła próbowali dokończyć siekierą.
Zaułki Pałku Skaryszewskiego
Biała kapliczka w Parku Skaryszewskim:
Zaprojektował ją Janusz Alchimowicz. Znajduje się wśród pięknych świerków, nieopodal sztucznego wodospadu. W czasie wojny kapliczka pełniła podwójną funkcję - była popularnym miejscem kultu, ale i skrzynką kontaktową ruchu oporu. Badając dokładnie jej konstrukcję, można znaleźć pustą przestrzeń nad niszą - tam była zostawiana korespondencja.
Popiersie Ignacego Paderewskiego
rzeźba stojąca przy głównym wejściu do parku Skaryszewskiego od strony ronda Waszyngtona. Popiersie odlane z brązu według projektu profesora Stanisława Sikory stoi na postumencie z szarego granitu.
Pomysł uhonorowania patrona parku Skaryszewskiego pojawił się już w roku 1937. Powstał pomnik, którego odsłonięcie zaplanowano na wrzesień 1939 r. Ze względu na wybuch II wojny światowej do tego wydarzenia nie doszło. Ostatecznie Pomnik I. J. Paderewskiego stanął w parku Ujazdowskim, natomiast w parku Skaryszewskim postawiono popiersie.
Rzeźbę odsłonięto 12 września 1988 roku dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, w ramach obchodów siedemdziesięciolecia odzyskania niepodległości. Popiersie ufundowali Janina oraz Zbigniew Porczyński i to oni dokonali aktu odsłonięcia.
.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz