Muzeum powstało w 1999 roku, z inicjatywy małżeństwa Eleonory i Zdzislawa Galeckich. W skład muzeum wchodzi kuźnia o powierzchni 30 m2, konstrukcji drewnianej, zrębowej, z wyposażeniem charakterystycznym dla podmiejskich kuźni z początku XX w. z terenu Mazowsza.
Kontynuuje ona tradycje dawnej kuźni służewieckiej, o 200-letnim udokumentowaniu; pisał o niej m.in. Jerzy Kasprzycki w "Życiu Warszawy", w cyklu "Warszawskie pożegnania", w artykule pt.: "Stara Kuźnia".
Wyposażenie kuźni, stanowią przedmioty i narzędzia z epoki, wykorzystywane w dawnych warsztatach kowalskich. Na terenie przed kuźnia zgromadzone są urządzenia i maszyny rolnicze oraz ogrodnicze, które kowal wyrabiał lub naprawiał.
Oprócz stałej ekspozycji wnętrza, prezentowane są czasowo rzeźba i malarstwo nawiązujące tematem do charakteru muzeum.
W godzinach otwarcia Muzeum, jest czynna Czytelnia, ze zbiorem literatury dotyczącej historii sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i kowalstwa. W muzeum, prowadzone są również, pokazy obróbki żelaza na gorąco dla dzieci i młodzieży ze szkól i przedszkoli.
Warto się tam wybrać również podczas organizowanych w maju 'Nocy Muzeów', by zobaczyć pokazy kucia tradycyjnymi metodami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz