Tekst pochodzi z:
Kosciol w Miescie-Ogrodzie - GC428X6
Właściciel: GeoBielany
Wkraczamy w rejon Mlocin, ktory zostal zaprojektowany jako przyklad "Miasta-Ogrodu".
Mlociny byly wzmiankowane juz w XIV wieku jako wies placaca dziesiecine kosciolowi w Zegrzu.
W 1913 r. z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego rozpoczęto prace nad koncepcja przemiany Młocin w "Miasto-Ogród". Była to wypadkowa potrzeb utworzenia reprezentacyjnej dzielnicy oraz panującej podówczas mody na tego typu założenia. Po zakupieniu rozległych gruntów przystąpiono do prac w trakcie których powstały liczne reprezentacyjne domy i wille.
Dziś po latach zapomnienia, cześć zabytkowych domów została odrestaurowana. Niestety, nie wszystkie budynki miały tyle szczęścia. Obok historycznych budowli wznoszą się nowoczesne domy oraz powstają nowe luksusowe osiedla.
Otoczony malowniczymi dworkami, willami i domami jednorodzinnymi znajdujemy Kosciol Matki Boskiej Królowej Pokoju. Świątynia zostala wzniesiona w latach 1989 - 1998 wokol starego kosciolka z 1951. Na teren kosciola mozemy dostac sie furteczka na tylach posesji lub glowna brama od ulicy Dzierzoniowskiej. Swiatynia o kanciastej bryle ma tradycyjny uklad bazylikowy. Calosc sprawia wrazenie wiejskiego kościołka z przełomu XIX i XX wieku.
Przed kościołem ustawiona jest przedwojenna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem dłuta wybitnego francuskiego rzeźbiarza Albina Passessa.
Niedaleko znajduje się Las Młociński, leżący w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, jest częścią korytarza ekologicznego łączącego dolinie środkowej Wisły z Puszczą Kampinoską. Znajdują się tu także ślady walk z roku 1939 i 1944, a od południowego zachodu do kompleksu tego przylega Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie.
Znajdziemy tu nie między innymi las debowy w type dabrow swietlistych. Taki typ lasu wystepuje na lagodnej skarpie oddzielajacej taras warszawsko-blonski od nizej polozonego tarasu kampinoskiego. Typowa dabrowa swietlista to las debowy z lekka domieszka sosny. Warstwa runa zdominowana jest przez konwalie. Odwiedzajacy las powinni pamiętać, ze konwaliowe runo latwo zadeptac. Nalezy miec na uwadze fakt, ze konwalia jest gatunkiem objętym ochrona!
W środku Lasu Młocińskiego zaskakują legi olszowe, ktore sa jednymi z nielicznych na terenie Warszawy ostoi dla gatunkow siedlisk mokrych i zabagnionych. Niestety, w wyniku silnego podsuszania legi ulegaja degradacji, przez co zmieni sie ich charakter.
Główny ciek wodny Lasu Młocińskiego to 5-kilometrowy Kanal Mlocinski Zrodla Kanalu znajduja sie w Izabelinie w Kampinoskim Parku Narodowym na terenie Rezerwatu Luze. Kanal przeplywa tam przez Luzowe Bagna i plynie nastepnie wzdluz polnocnej granicy Warszawy. Dalej przeplywa kolektorem pod ulica Trenow i Estrady, by plynac centralna czescia Lasu Mlocinskiego, az pod ulica Pulkowa, wpada do Parku Mlocinskiego, gdzie znajduje się jego ujscie do Wisly.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz